2| Terénní program

Sociálně-patologické jevy

Na začátku období našeho působení, tedy v roce 2018, jsme si jako jeden z důležitých cílů vytyčili řešení problémů s místními uživateli drog. Vypracovali jsme si průzkum, podle kterého až 70 % respondentů nebylo spokojeno s místním vývojem a jejich obavy potvrzovalo i množství injekčních stříkaček, které jsme nacházeli po městě nejen v rámci akce Ukliďme Česko.

Po přednesení tohoto palčivého problému na Městském úřadě, jsme byli panem starostou požádáni, abychom předložili Radě města Zbýšova návrh na vytvoření komise, která by se jakožto poradní orgán Rady města systematicky zabývala sociálně-patologickými jevy ve městě.

Nakonec ale zastupitelé konstatovali, že ve Zbýšově žádnou komisi nepotřebujeme, protože uživatelů drog tu už tolik není a řada věcí už probíhá, například preventivní programy na škole. Nestačily ani důkazy od soudu, že dealeři bydlící v sousedním městě, byli pravomocně odsouzeni za distribuci pervitinu. Komise nakonec nebyla schválena.

Přitom nejdůležitější pro nás bylo, aby vedení města konečně převzalo zodpovědnost za bezpečnost, a navíc prostřednictvím komise koordinovalo všechny klíčové oblasti prevence sociálně-patologických jevů. K návrhu komise bychom se rádi do budoucna vrátili. Podmínkou ale je, že budeme mít v zastupitelstvu dostatečnou sílu.


Terénní program K-Centra Noe

Nakonec vedení města souhlasilo alespoň s terénním průzkumem organizace K-centrum Noe, který jsme zajistili. Její pracovníci každý týden dojíždí do naší lokality a nejen, že aktivně vyhledávají uživatele drog, vyměňují špinavé injekční stříkačky za čisté, čímž prokazatelně redukují možnost nakazit se přenosnou nemocí (HIV, žloutenka, syfilis), ale navíc poskytují i možnost nechat se otestovat a poradit se v rámci sociálního a zdravotního poradenství. Všechny tyto služby jsou poskytovány zdarma a průzkum je zcela anonymní.

Výsledek toho průzkumu byl takový, jaký nám místní obyvatelé naznačovali už v průzkumu. Obyvatelé mají oprávněnou obavu, protože je zde značné množství uživatelů drog – od měkkých až po tvrdé, kteří migrují i po okolních městech. Závěrečná zpráva byla předložena také zastupitelům.

Na zasedání zastupitelstva následně vystoupil koordinátor K-Centra Noe a informoval o výsledcích šetření v našem městě v roce 2019. Kromě tvrdých dat o počtu uživatelů a vyměněných stříkaček (více než 300 kusů!) doporučil, aby šetření nadále probíhalo, protože se jistě nepovedlo navázat kontakt se všemi uživateli drog.

Dále uvedl, že je velmi důležité pracovat s mládeží ve věku 12 let a více, která má k drogám velmi blízko a je jen krok od toho, aby se stali pravidelnými uživateli. Proto bychom do budoucna rádi rozvíjeli tzv. sekundární prevenci.

V současné době nadále probíhá práce terénních pracovníků K-Centra Noe v rámci programu „Harm reduction“. Monitorování, poradenství i výměna injekčních stříkaček je velmi důležitá součást bezpečného bydlení v našem městě (tzv. terciální prevence).


Tomuto tématu se věnujeme i v rubrice Prevence sociálně-patologických jevů, kde najdete i rozhovor přímo s terénní pracovnicí K-Centra Noe.

Tým Zbýšov pro lidi

Comments are closed.